HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

VEČER PÍSNÍ A ÁRIÍ

479. koncert KPH

Robin Červinek - baryton
Jan Jiraský - klavír

Během večera zazní skladby autorů W. A. Mozart, G. Rossini, F. Schubert, A. Dvořák, G. Bizet ad.
 

Robin Červinek se narodil v Kyjově, kde také se zpěvem začal na ZUŠ. Dále navštěvoval soukromé hodiny u sólisty Národního divadla v Olomouci Davida Szendiucha. V roce 2021 získal magisterský titul na JAMU v Brně ve třídě doc. Zdeňka Šmukaře. Od roku 2020 je také studentem Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde studuje u prof. Margit Klaushofer. Během studií se zúčastnil několika mezinárodních interpretačních kurzů u světových umělců a pedagogů jako jsou například: Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Thomas Steinhöfel, Singfried Goritz, Irena Sylya a Amelia Felle.

V rámci komorní opery v brněnském Divadle na Orlí nastudoval tyto role: Krále v Orfově opeře Chytračka, Básníka v soudobé opeře Neznámá od Daniela Šimka, Hraběte v opeře Il matrimonio segreto od Domenica Cimarosy a Hraběte v Mozartově opeře Figarova svatba. V zámeckém divadle Schönbrunn ve Vídni ztvárnil roli Harlekýna ve Straussově opeře Ariadna na Naxu.

Zúčastnil se také několika mezinárodních soutěží. V roce 2018 se stal absolutním vítězem soutěže Pražský pěvec. Získal 2.cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, z níž si odnesl rovněž velké množství mimořádných cen, jako cenu Jana Lucemburského, cenu Beno Blachuta, cenu Viléma Zítka a cenu Milana Bürgera. K jeho dalším soutěžním úspěchům patří 2. místo na Duškově interpretační soutěži. V květnu 2019 získal 2. místo na soutěži Iuventus Canti. V roce 2021 získal 2. místo na soutěži Iuventus Canti a stal se laureátem mezinárodní soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského. V listopadu 2021 se stal vítězem soutěže Nadace Bohuslava Martinů, kde také získal tři zvláštní ceny.  Od sezony 2021/2022 je členem operního studia Slovenského národního divadla v Bratislavě. Hostuje také v ND Brno a v NDM Ostrava. V letošní sezoně jej čeká hostování v opeře Chemnitz v Německu.

Jan Jiraský studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v klavírní třídě prof. Aleny Vlasákové, získal četná ocenění v soutěžích (Hradec nad Moravicí 1989, Smetanova soutěž 1991, Barcelona 1993, Karlovy Vary 1994, Noyers 1995, Darmstadt 1996, Novi Sad 1997, Kyjev 1998, Praha 1999, Lisabon 2000). Formou mistrovských kurzů jej ovlivnili mj. E. Indjic, A. Queffelec, Z. Růžičková či D. Kraus.

Ve svých dvaceti letech natočil debutové smetanovské CD (label Musica Vienna) a byl pozván k recitálu v cyklu 100 let České filharmonie v pražském Rudolfinu. Později se stal hostem mezinárodních festivalů a orchestrálních domů. Pod taktovkou desítek skvělých dirigentů (Arming, Bostock, Bělohlávek, Ceccato, Emilsson, Hrůša,... Schwinck, Svárovský, Tali, Vajnar, Válek, Vavřínek, Weiser, Wolf) provedl repertoár pětadvaceti klavírních koncertů, z nichž kritika nejvíce ocenila Mozarta, Hummela, Chopina, Dvořáka a Martinů. Též Jiraského CD (vydavatelství Radioservis, ArcoDiva, Antiphona, RTS, Klub moravských skladatelů) se setkala s oceněními mezinárodní kritiky. Nahrávky i živé koncerty vysílaly rozhlasové a televizní stanice BBC 3, MDR, RTS, B-4, Vltava, ČT2, Servus TV. K zajímavým umělcovým projektům patří souborné koncertní provedení všech 18 Mozartových sonát, Bachova Dobře temperovaného klavíru (Dvořákova síň pražského Rudolfina, cyklus FOK Světová klavírní tvorba, Filharmonie Brno, National Music Hall Peking, residenční sál Pražského jara - kostel sv. Vavřince), dvě kompletní CD nahrávky Janáčkova klavírního díla nebo TV nahrávka Suity pro klavír Pavla Haase.

V posledních letech pianista vystupoval v cyklech České filharmonie, Filharmonie Brno, Brno Contemporary Orchestra, Ensemble Opera Diversa, ve velkém sále Szymanowského Akademie v Katovicích, Palais Meran v Grazu, Coselpalais v Drážďanech nebo v National Music Hall v Pekingu. Vede Katedru klavírní interpretace na JAMU v Brně, zasedá v porotách klavírních soutěží a dává master classes v Evropě a Číně.