HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

OPERA PRODANÁ NEVĚSTA

Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem Vás zve na nejznámější a nejoblíbenější českou operu do Hankova domu

Operní soubor Slezského divadla Opava

Autor: Bedřich Smetana
Dirigent: Josef Štefan
Režie: Lubor Cukr

Děj půvabné komické opery Prodaná nevěsta snad není potřeba připomínat. Všichni dobře známe vesnického dohazovače Kecala, koktavého a nedospělého Vaška, citovou a energickou Mařenku a chytrého Jeníka. Opera z reálného vesnického prostředí s bohatou melodikou a instrumentací překonala italské buffy i německé komické opery. Smetana obdařil brilantní melodikou jednotlivé postavy i situace. Proč bychom se netěšili, když Jeník prodal Mařenku sám sobě, Mařenka vypráví o sobě Vaškovi, že je vražedkyně a Vašek koktá a převleče se za medvěda?

Délka představení 2 hodiny 40 minut vč. přestávky

Opera je součástí koncertní sezóny 2023/2024 Kruhu přátel hudby s pořadovým číslem 489. koncert.

Držitelé abonentek KPH mají svá místa daná i na tuto akci.

Partnerem akce je firma RATH žárotechnika spol. s r. o. 
 

Na stránkách Slezského divadla Opava se k tomuto titulu dočtete:

Tuto komickou operu napsanou na libreto Karla Sabiny uvádíme v původní verzi, která měla premiéru 30. října 1866 a byla napsána spíše jako singspiel. Smetana se po obvinění z wagneriánství v Braniborech v Čechách rozhodl napsat „lehkou operu“ a své dílo několikrát přepracoval.

Poslední úprava Prodané nevěsty byla uvedena 25. září 1870. Zásadní změnou bylo nahrazení mluvené prózy zpívanými recitativy a byl odstraněn kuplet Principála a Esmeraldy Ten staví se svatouškem. Tato poslední verze se hraje již téměř 150 let a stala se národní operou, která bývá často uváděna ve spojení s oslavami našeho národa. Kritika byla různorodá k premiéře i k úpravám. Pivoda vytýkal Smetanovi k úpravě opery zařazení baletu i sopránové árie – Prodaná nevěsta teď vzdychá po Paříži a přidělanou árií po německém nebi…. Hudební listy uvedly, že přikomponované recitativy jsou nevkusné a E. Krásnohorská poukázala na chybnou deklamaci. Ale ani tyto výtky nezabránily úspěchu Prodané nevěsty. Cestu na světová operní jeviště otevřelo naší národní opeře pohostinské představení ND ve Vídni v roce 1892.

Nejvýznamnější díla B. Smetany (2. 3. 1824 Litomyšl – 12. 5. 1884 Praha) reprezentují především operní a symfonické skladby dále také klavírní tvorba. Smetana vytvořil opery od historických – Braniboři v ČecháchDaliborLibuše až po komické – Prodaná nevěstaDvě vdovy a romantické opery HubičkaTajemstvíČertova stěna, které vedle sebe staví různorodá témata s vážnou i mírně komickou atmosférou. Smetana je tradičně označován za zakladatele české národní hudby. Prodaná nevěsta byla velmi dlouhou dobu nejhranější českou operou v zahraničí, ale v posledních dvaceti letech 20. století se dostaly do popředí opery Rusalka od A. Dvořáka a Její pastorkyňa od L. Janáčka. Ze symfonické tvorby pronikl do světových koncertních sálů cyklus Má vlast, a z něj zejména Vltava.