HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

KONCERT PODZVIČINKY A SEBRANKY

Čtvrteční koncertní večer na letní scéně před divadlem bude patřit dechovkám.

VZHLEDEM K DEŠTIVÉMU POČASÍ SE KONCERT KONÁ V HANKOVĚ DOMĚ VE VELKÉM SÁLE. TĚŠÍME SE NA VÁS!

Uslyšíte místním dobře známou dechovou hudbu Podzvičinka z Bílé Třemešné a jejího hosta - dechovou hudbu Sebranku z Vlašimi.

Sebranka je dechovka, která byla založena v roce 1993. Název naší kapely symbolizuje způsob jejího vzniku. Dva kamarádi muzikanti - Luboš Průša a Milan Cacák - „sebrali“ muzikanty z okolí Vlašimi a založili z nich dechovou kapelu.

Od roku 2008 spolupracujeme s Kácovským pivovarem HUBERTUS, který nás při našich vystoupeních zásobuje výborným pivem. Nejčastěji účinkujeme na festivalech dechové hudby, nejrůznějších oslavách, lidových veselicích, tanečních zábavách a pořádáme samostatné koncerty. Účastníme se i soutěžních klání. K našim největším úspěchům patří absolutní vítězství na festivalu Vejvodova Zbraslav v roce 2000. V roce 2012 naše kapela zvítězila v anktě Benešovského deníku "Benešovský Otík". V této anketě čtenáři Benešovského deníku posílají hlasy svým oblíbeným zpěvákům, zpěvačkám a hudebním skupinám. Právě v posledně jmenované kategorii nám naši věrní posluchači poslali nejvíce hlasů. Za to jim všem mnohokrát děkujeme. Těšíme se, že jim jejich snahu budeme moci oplatit hezkými písničkami na našich vystoupeních.

 

V roce 1954 vznikla v obci Bílá Třemešná dechová hudba, která nejprve vystupovala jako hudba mladých a později jako Podzvičinka. Záštitu nad kapelou si vzala obec Bílá Třemešná, která poskytla sál místní hasičské zbrojnice na zkoušky kapely. Kapela za to účinkuje každoročně na akcích pořádaných obcí, např. odpolední posezení seniorů při dechovce, posvícenský průvod apod. Podzvičinka jako poslední dechovka na Královédvorsku vystupuje nejen ve svém blízkém okolí, ale i ve vzdálenějším místech naší republiky. Občas účinkuje i v zahraničí v Polsku a hlavně pak v Německu, kde již řadu let navštěvuje spřátelenou hudbu Breitentaler Musikanten, a naopak.

Repertoár Podzvičinky je zaměřen nejen na starší autory jako je Poncar, Vacek, Vejvoda a další, ale i současné skladatele - Kubeš, Doško, Fink, Béreš a mnoho jiných. Kapela má v současné době 18 stálých členů v čele s kapelníkem Jiřím Nevyjelem, absolventem Vojenské konzervatoře a dlouholetým členem Posádkové hudby Praha, který střídá řízení hudby a zpěv, spolu se zpěvačkami Janou Skalickou, Andreou Zaorálkovou a Jarmilou Luňáčkovou.

Podzvičinka k 65ti letému výročí připravila na 1. 11. 2019 oslavy v důstojném prostředí Hankova domu ve Dvoře Králové nad Labem, za spoluúčinkování hudby Český ráj. Jako své hosty si hudba zve i mediálně známé zpěváky. Pro posluchače Podzvičinka připravuje klasický repertoár zaměřený na známé lidové melodie, u kterých si posluchači zazpívají písně svého mládí. To je pro muzikanty největší odměna, když se posluchači aktivně zapojí a spolupracují s kapelou.

Koncert se koná na venkovním pódiu na náměstí Václava Hanky.

Vstupné dobrovolné. 

Občerstvení nabídne divadelní kavárna.

Toalety budou k dispozici v přízemí Hankova domu.

Celý program koncertů na letní scéně před divadlem naleznete ZDE.

Přehled všech akcí konaných v rámci Královédvorského léta naleznete ZDE.