HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

HOBOJOVÝ KONCERT S FRANCOUZSKOU HUDBOU

478. koncert KPH

Michaela Hrabánková - hoboj a anglický roh
Miroslav Sekera - klavír

 

Michaela Hrabánková je přední česká hobojistka žijící v Paříži. Je členkou prestižního orchestru královské opery ve Versailles. Po studiích v Praze, Karlsruhe, Paříži a Bruselu se rozvinula její koncertní činnost a sólově vystoupila v řadě zemí Evropy, ale i v Alžírsku, Koreji, Brazílii nebo Argentině. Pravidelně je zvána ke spolupráci s předními evropskými soubory věnující se historicky poučené interpretaci. Věnuje se nejenom hře na moderní hoboj, ale i na hoboje historické.
 
Pod vedením Thomase Indermühleho absolvovala magisterské studium na Hochschule für Musik v Karlsruhe a stáž ve třídě Jacqua Tyse na konzervatoři CNSM (Conservatoire National Supérieur de Musique) v Paříži. Studium doplnila ještě o interpretaci barokní a klasicistní hudby na historické nástroje pod vedením Benoit Laurenta na Královské konzervatoři v Bruselu. V roce 2001 získala 2. cenu v soutěži Českého rozhlasu „Concertino Praga“. Díky tomu byla přizvána evropskou organizací hudebních soutěží pro mládež EMCY (European music competitions for youth) na koncertní evropské turné.
 
V roce 2017 natočila CD „Divertissements“ společně s kytaristou Gabrielem Bianco pro Advitam records, v distribuci společnosti Harmonia Mundi. Toto CD sklidilo mnoho kladných kritik v odborných časopisech.
 
Od roku 2019 je Michaela členem prestižního orchestru královské opery ve Versailles. Na pódiu vystupovala s významnými osobnostmi jako je Placido Domingo, Gautier Capuçon, Jakub Josef Orlinski, Reinhard Goebel nebo Franco Fagioli. V tomto orchestru natočila již 5 CD s barokním a klasicistním repertoárem.
 
Michaela se také zajímá o výzkum v archivech. Společně s kolegy z Doležalova kvarteta se jim podařilo najít ztracené a zapomenuté skladby Josefa Myslivečka pro hoboj a smyčcové kvarteto. Celý projekt byl natočen v roce 2020 pro společnost Supraphon. Toto CD získalo 5 hvězdiček (tedy nejvyšší ohodnocení) ve francouzském časopise Diapason a mnoho dalších velmi kladných ohlasů.
 
Michaela je pravidelně zvána ke spolupráci s komorními soubory a orchestry (Les Arts Florissants, Arte Dei Suonatori, OH! Orkiestra historiczna, Ensemble Calliopée, l’Ensemble Matheus, Le concert Impromptu) a představila se na prestižních pódiich jako je Berlínská Filharmonie, koncertní sál Gewandhaus v Lipsku nebo Lucemburská filharmonie.
 
Michaela je sponzorovaná francouzským výrobcem hobojů « F.Lorée- de Gourdon" a výrobcem strojků pro hoboj a anglický roh "Koje Reeds."

 

Miroslav Sekera

V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás  i  v zahraničí, jako například: 1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních,  1. cenu v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy YAMAHA), 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.   V roce 2016 obdržel cenu hudební společnosti “Salon de Virtuosi” v New Yorku.

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu Amadeus“ režiséra Miloše Formana.

Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír. Byl přijat do třídy profesorky Evy Boguniové. Po celou dobu studií též navštěvoval třídu profesora Martina Ballýho. Dále pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student.

V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace  Českého hudebního fondu s díly J. Brahmse, D. Scarlattiho, M. Moszkovského. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA    7 CD, které vydaly nahrávací společnosti Albany Records a Navona Records.

Sekera navštívil jako sólový i komorní hráč prestižní pódia, zejména ve Vídni (Wien Konzerthaus, Musikverein), ve Washingtonu (The Kennedy Center), v Tokiu (Opera City Concert Hall) a mnoha dalších městech po celém světě.
Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, předními českými orchestry a festivaly.  K jeho stálým uměleckým partnerům patří houslista Josef Špaček se kterým nahrál CD pro   firmu Supraphon, mezzosopranistka Dagmar Pecková, či hornista Radek Baborák. V roce 2016 debutoval ve Dvořákově síni pražského    Rudolfina v rámci cyklu “Světová klavírní tvorba”. Minulý rok vystoupil na klavírním festivalu R. Firkušného. V roce 2019 koncertoval po Japonsku s legendárním  cellistou Tsuyoshi Tsutsumi a v témže roce vystoupil jako sólista na mezinárodním festivalu v japonské Karuizawě, kde provedl 2. klavírní koncert J. Brahmse B dur Op. 83.  V dubnu vydal  Supraphon jeho sólové CD s díly F. Liszta a B. Smetany.