poster

PETRA JANŮ & KAPELA AMSTERDAM

ZPĚVAČKA LETOS SLAVÍ 50 LET NA SCÉNĚ A 2 x 35 LET NA SVĚTĚ KONCERTNÍM TURNÉ
 
PETRA JANŮ
 
Narodila se 19. listopadu 1952 v Praze. Od roku 1972 vystupovala v Semaforu. Od roku 1977 zpívala se skupinou Pro-rock, se kterou vydala své první album Motorest. V roce 1978 skončila ve Zlatém slavíku na druhém místě. V letech 1987, 1988 a 1989 se stala Zlatou slavicí.
 
V roce 1980 vydala album Exploduj! (až do jejího čtvrtého alba jí psal Ota Petřina téměř všechny písničky, někdy i texty) a Petra Janů se stala ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V tomtéž roce natočila s plzeňskou skupinou Bumerang film KoncertV 80. letech spolupracovala s Ondřejem Soukupem a Petrem Jandou. Vznikla komerčně velmi úspěšná alba Jedeme dál a S láskou.... Petra Janů po desce Jedeme dál volně přešla z rockové hudby do vod pop-music. V roce 1987 se poprvé stala "Zlatou slavicí". Na vrcholu slávy byla právě v osmdesátých letech, kdy nazpívala své největší hity (Už nejsem volná, Moje malá premiéra, Říkej mi, S láskou má svět naději, ...).  V 90. letech se spíše přeorientovala na muzikály, ve kterých začala hrát, koncertní vystupování omezila a nová alba nevydávala. S příchodem roku 2000 se ale aktivně vrací na koncertní pódia a také obnovuje spolupráci s Petrem Jandou a Otou Petřinou. Koncertuje po republice, aktivně se zapojuje i do různých dobročinných projektů. V rámci svých šedesátin, roku 2012, vydala velkou 3CD kompilaci Má pouť - Zlatá kolekce, která mapuje její čtyřicetiletou pěveckou dráhu. 
 
V roce 2015 se spojila s doprovodnou kapelou Amsterdam a kromě koncertních šňůr s ní nahrála i novinkové album Blázni, které vyšlo v roce 2017. 
 
Letos slaví Petra Janů dvojí výročí - 50 let na scéně a "2x35". Chystá řadu výročních koncertů, včetně galakoncertu v legendární pražské Lucerně.
 
NEJVĚTŠÍ HITY:
Popové - Moje malá premiéra, Není nám už sedmnáct, Už nejsem volná, Říkej mi, S láskou má svět naději, Sbohem všem láskám dej, Ještě se mi směj
Rockové - Motorest, Hrajte starý rokenrol, Exploduj!, Jámy, To máme mládež, Jedeme dál


Foto: Lenka Hatašová