Vystoupil Královédvorský chrámový sbor, jehož hostem byl sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě Gustáv Beláček. Tento sympatický operní pěvec, který již vystoupil na operních scénách včetně Florencie, Ženevy, Bruselu či Štrasburku, nám spolu s tímto sborem připravil pestrý hudební program sestavený ze skladeb od baroka až po současnost.
Samotné vystoupení bylo dramaturgicky rozmanité. V úvodu zazněly sólové varhany - Preludium e moll od J. S. Bacha v podání sbormistra Víta Havlíčka, který krom dirigentské úlohy obstaral také varhanní doprovod sólisty i sboru. Hned první zpívaná skladba od téhož skladatele Quia fecit mihi magna z Magnificat patřila Gustávu Beláčkovi a jeho famóznímu basu, jenž naplno rozezvučel prostory husitského kostela. Poté přišlo na řadu Ave Regina Coelorum J. D. Zelenky, kde mistra vystřídal náš Královédvorský chrámový sbor.
Následně se posluchači v části Qui tollis z Nelsonmesse J. Haydna dočkali krásné symbiózy hlasů zpěváků dvorského seskupení a sólisty G. Beláčka, což je vlastně na hudbě nejkrásnější - spojuje lidi bez ohledu na víru a vyznání. Toto jsme mohli prožít i v samotném závěru koncertu, kde jako přídavek zaznělo nádherné Panis angelicus Césara Francka. Neunikla nám také libozvučná a tak blízká slovenština v něžných písních slovenského autora M. Schneidera Trnavského - Otče náš a Keby som bol vtáčkom, jejichž interpretem byl opět G. Beláček. Těšit nás mohla i naše mateřská řeč, kterou mistr předvedl ve dvou Biblických písních A. Dvořáka.
V Misse Es dur od J. J. Ryby jsme vyslechli nadějný mladý tenor Jakuba Rojka z Královédvorského chrámového sboru, který si s úspěchem vyzkoušel sólo v úvodní části Kyrie a poté i v průběhu další části Agnus Dei. V těchto částech s jistotou zazpívala sopránová sóla také Andrea Zaorálková, která se sólově představila i v části Qui tollis z Nelsonmesse J. Haydna. K tomu jim výtečně sekundovali kolegové ze sboru.
Celé vystoupení probíhalo na kůru u varhan a posluchač-divák tak neměl příliš možnost prohlédnout si zpěváky zblízka, i když je na kůr celkem dobře vidět a během koncertu bylo možné spatřit sbor i sólistu při zpěvu. Na závěr v doprovodu potlesku však sestoupili k nám, abychom se mohli setkat a rozloučit se jak se sluší a patří. Celkový projev a milá slova hosta, sólisty G. Beláčka, který pochválil památky města Dvora Králové i kulturní akce zde pořádané, musela pohladit po duši každého „dvoráka“.
V pořadí již 481. koncert KPH je důkazem, že tato tradice ve Dvoře Králové má smysl, lidé se chtějí scházet a bavit se. Hudba obohacuje náš každodenní život a pro toho, kdo ji rozdává, je přízeň posluchačů motorem k další činnosti a rozvoji. Děkujeme vzácnému hostu, pěvci Gustávu Beláčkovi, všem členům Královédvorského chrámového sboru i sbormistru a varhaníku Vítu Havlíčkovi za vydařené hudební vystoupení. Díky patří rovněž i vedení královédvorského Husova sboru za příležitost posedět a rozjímat.
Lenka Pejchalová
Foto: Václav Bartoška