HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

Dny R. A. Dvorského 2016
přivedou do města jazz a swing

Dvůr Králové nad Labem bude opět po roce patřit hudbě. Uskuteční se již 22. ročník tradičního festivalu Dny R. A. Dvorského, který zahájí v neděli 13. března Didie Tyger´s Band z polské Wroclawi. Kapelu tvoří hudebníci wroclawské filharmonie a opery, obdivovatelé tradičního jazzu. Jejich repertoár stejně jako stylizované oblečení odkazují na tradici neworleanského jazzu. Hrají v jazzových klubech v Německu, Švédsku, Maďarsku nebo Dubaji.

Jako druhý se představí HarmCore Jazz Band, orchestr gymnázia Jana Keplera v Praze. Jedná se o čistě amatérský soubor, který čítá v současné době více než dvacet hudebníků a zpěváků. Kromě saxofonů a žesťů se pyšní obsáhlou smyčcovou sekcí, nezvyklým množstvím fléten i početnější rytmikou. Specialitou tělesa jsou dva violinofony, dnes již unikátní nástroje, které propůjčují zvuku orchestru autentický kolorit 30. let. Repertoár vychází z okruhu slavných českých i světových šlágrů swingové éry s občasnými přesahy do doby dřívější i pozdější. Jeho uměleckým vedoucím je Václav Harmáček.

Festival bude dále pokračovat v úterý 15. března divadelním představením Novecento (1900), strhujícím příběhem geniálního klavíristy. Hlavní hrdina, trumpetista Tim Tooney, vypráví o osudu geniálního jazzového pianisty Dannyho Boodmanna T. D. Lemona Novecenta, s nímž brázdil oceány. Zámořská loď byla jediným Novecentovým domovem, z něhož nikdy nevystoupil a kde našel dobrovolně i svou smrt. V režii Pavla Kheka se představí herec MD Mladá Boleslav Radim Madeja a jazzový a swingový klavírista Jakub Šafr.

V neděli 20. března přivítáme v krčmě Starý pivovar mezinárodní trio Eddie Martin Trio. Tvoří jej Brit Eddie Martin (kytara, zpěv, foukací harmonika), Slovák Peter Oberländer (baskytara) a Čech Tomáš Bobek Bobrovniczký (bicí). Eddie Martin je nazýván „velvyslancem britského blues“. V Británii byl několikrát nominován na bluesového kytaristu, harmonikáře, zpěváka, akustického umělce a za album roku (British Blues Award).  Jeho akustický styl se vyvinul z novodobé směsi tradičních bluesových a vybrnkávacích stylů. To vše kombinuje s foukací harmonikou a hraním na perkuse. Kromě toho, že je uznávaným akustickým a elektrickým hráčem na různé kytary, je také považován za inovátora rockové harmoniky. Spolupracoval a nahrával s bluesovými a rockovými velikány jako jsou Dick Heckstall-Smith, Honeyboy Edwards, Guy Davis a Larry Johnson. Magazín Co se děje v Londýně o něm napsal, že je to nejlepší bluesový kytarista, kterého Británie vyprodukovala od dob Erika Claptona.

Závěr festivalu bude 22. března v sále Hankova domu patřit tvorbě Georga Gershwina. Jedinečný projekt je sestavený převážně z díla tohoto světoznámého autora nezapomenutelných skladeb. Originalitu programu podtrhne netradiční obsazení, které nabízí úplně nový, kouzelný zvuk a souhru. Aranže jsou z pera vycházející akordeonové hvězdy Petra Vacka, který neopomněl ani na Rhapsody in Blue. Mezi písněmi bude jistě každý znát slavný kus z opery Porgy a Bess Summertime, ale i písničky GG ze slavné doby počátků amerického muzikálu, jako například The Man I Love, Embraceable You, I Got Rhytm nebo Somebody Loves Me. Večer je provázený autentickými citáty Gershwinových lásek a jeho současníků. Tím se velmi zpřítomní jak zajímavá a skvělá Gershwinova osobnost, tak i atmosféra slavné éry 30. let v Americe. Protagonistkou večera je česká mezzosopranistka Edita Adlerová, sólistku Le Grand Théâtre du Puy du Fou ve Francii, kterou doprovodí Petr Vacek na akordeon, Martin Jančík na basovou kytaru a Václav Česák na bicí.

Festival se koná pod záštitou místostarostky města Dvůr Králové n. L. Mgr. Alexandry Jiřičkové, za podpory Města Dvůr Králové nad Labem, Královéhradeckého kraje a za mediální podpory Krkonošského deníku a Českého rozhlasu Hradec Králové.

Plakát ke stažení: Dvorsky_Plakat_A2.pdf